Tepelně tvrzená (kalená) skla

Bezpečnostní skla, běžně označovaná jako kalená, se při rozbití rozpadnou na malé kousky a nehrozí pořezání. Současně mají zvýšenou mechanickou odolnost a snížené riziko tepelného šoku.

Tepelně tvrzené sklo ESG (nepřesně označované jako kalené sklo) je zahřáté na teplotu vyšší než 600°C a pak je rychle ochlazeno. Sklo je charakteristické tím, že v případě rozbití se rozpadne na malé neostré kousky, což působí jako bezpečnostní prvek.

Tepelným tvrzením (kalením) se zvýší odolnost skla vůči tepelným a mechanickým šokům.

Tepelně tvrzená skla si uchovávají světelné a energetické vlastnosti základních výrobků. Po vytvrzení už nemohou být znovu rozřezána ani tvarována.

Tepelně tvrzená skla se používají samostatně, mohou být spojena v izolačních sklech, mohou se na ně nanášet povlaky a mohou být sestavována do vrstvených bezpečnostních skel.

Na rozdíl od tepelně tvrzených (kalených) ESG skel, tepelně zpevněná skla TVG se používají především proto, aby bylo vyloučeno rozbití působením tepelného šoku. Není považováno za sklo bezpečnostní. V případě rozbití se tento druh skla roztříští na velké kusy, které musí zůstat v rámu.

Samovolný lom ESG skel

U tohoto typu skla může dojít k takzvanému Samovolnému lomu. Je to čistě nahodilý jev, ke kterému může dojít kdykoliv po celou dobu životnosti výrobku. Příčina tohoto spontánního (samovolného) lomu tkví v přítomnosti nečistoty ve sklovině. Tato nečistota, neviditelný kulovitý vměstek o velikosti cca 0,2mm se nazývá sulfid nikelnatý. Žádnému z výrobců se doposud nepodařilo vyrobit ve sklárně sklovinu bez NiS. Z těchto důvodů je proto velmi doporučováno provedení takzvaného Heat Soak Testu (HST). Tento test prohřátím odhalí přítomnost nečistoty. Skloviny, které tímto testem jsou následně označeny nejen razítkem o provedení kalení, ale i o provedení HST.

← Zpět