Zvolte, zda chcete povolit tomuto webu používání funkčních a reklamních souborů cookie dle popisu níže:
Na první pohled starodávná roubenka v sobě skrývá energeticky pasivní dům. Všechny náklady na energie a provoz domu se pohybují kolem neuvěřitelných 1500 Kč za měsíc. A díky celému systému výstavby a použitým materiálům zde skoro není třeba topit. Navíc tato „falešná" roubenka se štítem v lužickém stylu přirozeně zapadá do líbezné chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Jejím majitelem, spolutvůrcem a spolu-stavitelem je profesionální tesař a majitel stavební firmy Daniel Petříček, který realizoval už několik klasických roubenek, i nízkoenergetických staveb, a tak dobře zná všechny jejich výhody a pozitiva. Domek postavil za necelých sedm měsíců. Při rozhovoru s panem Petříčkem jsme se dozvěděli spoustu cenných praktických informací a rad, o tom jak funguje pasivní dům (PD), jak se v něm žije i šetří, a jaké materiály a systémy si pro jeho výstavbu vybrat.
Budeme rádi, když se jimi necháte inspirovat, případně zlákat k výstavbě pasivního domu.
Dům ve stylu roubenky jsem postavil vlastně kvůli zákazu. Úřad „Chráněnky" tehdy ještě nepovoloval stavbu moderního, modřínem obloženého pasivního domku, který jsem původně chtěl. Museli jsme s projektantem panem Hlavatým proměnit vzhled domu na „falešnou" roubenku, kterou jsme „naroubovali" na již vybraný typový projekt pasivního domu systému Atrea.
Samozřejmě jsme se ji snažili udělat pěknou, praktickou a autentickou. Bylo proto třeba upravit některé technické detaily, například přesahy na bocích domů tvořeného vazníky zespodu zakamuflovat falešnými stropními trámy a tak dále. Oproti tomu přesahy štítu jsem provedl jen minimální, jelikož mi to nedovolovala vazníková konstrukce. Zpočátku jsem z toho měl obavy, ale po prohlídce místních a krkonošských roubenek jsem zjistil, že mnoho z nich má skoro nulové přesahy ve štítech. Od té doby jsem postavil více různých pasivních domů. Pro jejich systémy se snažím vybírat to nejkvalitnější na našem trhu, a pokud to jde, tak preferuji tuzemské výrobce.
Všechny práce byly provedeny jako suché a snažíme se, aby to suché zůstalo navždy. Držím se toho, že kde není voda, není život a tak nic nemůže hnít ani plesnivět. Celý dům musí dýchat, přirozeně pracovat, chránit a být minimálně náročný na údržbu.
Celková spotřeba elektrické energie v domě, tedy na topení, teplou vodu a provoz, nepřesahuje 1500 Kč za měsíc při průměrné teplotě 24 stupňů v místnostech. Nedotápíme-li ráno krbem, v zimě náklady stoupnou o 200 Kč měsíčně za ohřev vzduchu v rekuperační jednotce (řízené vzduchotechnice). Základem všech úspor je dobře nastavená rekuperace i její upravování dle každodenní potřeby v místnostech, solární panely na střeše, IZT, tloušťka izolace i kvalita oken a neprůvzdušnost domu. Já sám jsem raději ušetřil na kuchyňské lince a podlaze, a investoval do kvalitní rekuperace a oken. Špičkový rekuperační systém Atrea je teplovzdušný, tedy zároveň větrá i topí. Je napojen na integrovaný zásobník tepla (IZT), což je v podstatě velká nádoba na topnou vodu, v níž je průtokově ohřívána pitná voda. Do IZT jdou také tepelné zisky z krbu a solárních kolektorů. Výši teploty ovzduší v jednotlivých místnostech lze kdykoli měnit. Na IZT může být samozřejmě napojeno více zdrojů tepla, například tepelné čerpadlo, plynový ohřívač a další.
Pokud ráno zatopíme v krbu obývacího pokoje, během tří hodin hoření dosáhneme 24 – 26 stupňů, a do večera díky rekuperaci bude stejná teplota všude v domě (nahoře trošku méně). Teplotu bychom měli průběžně regulovat termostatem, dle tepelných zisků ze zbytkového tepla (vaření, PC, atd.). Například naše technická místnost s rekuperací je v přízemí pod podkrovní koupelnou, takže zbytkové teplo vyhřívá její dřevěnou podlahu, což je velmi praktické i příjemné. PD je vzduchotěsný a dobře zaizolovaný, takže teplo i díky rekuperaci neutíká ven. Také teplo ze slunce, díky kombinaci oken a fasády, velmi napomáhá úsporám.
V letních měsících tvar fasády a její stínění brání přehřívání oken, takže je tam příjemný chládek a naopak v zimních měsících nízké slunce okny interiér ohřívá. Uvedu příklad – když jsme se vrátili ze zimní dovolené, bylo doma 20 stupňů, i když tam deset dnů nikdo netopil. Je to tím, že slunce a venkovních sedm stupňů stačilo na to, aby se dům skrze okna „dobíjel" sám.
Základní standard energeticky PD při vybavení „na klíč" stojí do 20 000 Kč/m2 užitkové plochy (tj. 5070 Kč/m3), což odpovídá nákladům běžné neúsporné výstavby v ČR. Pasivní dům je velmi dobrá investice i na stáří, protože energie se neustále zdražují a příjmy v důchodu nestoupají. Měsíční náklady mohou být v pasivním domě třetinové či čtvrtinové oproti běžné stavbě, samozřejmě dle spotřeby uživatele. Klíčové pro pořízení opravdu fungujícího pasivního domu je kvalitní projekt a dobrá realizační firma, která postaví dům tak, aby na něj mohla být hrdá.
I když před odjezdem nenastavíte temperování, ani při velkých mrazech v domě neklesne teplota pod 12 stupňů. K tomu potřebujete kvalitní okna a dveře. My používáme pouze okna od firmy Slavona, která mají tloušťku 92mm (SC92), trojsklo plněné plynem a tři těsnění, čímž jsou téměř absolutně vzduchotěsná.
Na okna v pasivním domě jsou kladeny vyšší nároky než u běžné stavby, a to nejen na vynikající tepelně izolační vlastnosti, tedy na nízký součinitel prostupu tepla oknem Uw do 0,8W/m2K, ale také na jejich dokonalou těsnost. U pasivních domů využíváme solární zisky, proto je vhodné vybrat izolační skla s vysokou energetickou propustností.
Větrat, tedy otvírat okna, můžete samozřejmě kdykoliv, ale při systému řízené rekuperace (odvětrávání a čištění vzduchu) v pasivním domě tu potřebu prostě nemáte. Navíc si tak neochlazujete místnosti, máte stabilní teplotu i vlhkost a neustále čistý vzduch bez alergenů, pachů a CO2. Tím vším šetříte své zdraví, peněženku i životní prostředí. Běžně lidé málo větrají, a pak vdechují CO2, které jim nedělá dobře. V PD se dá nastavit spínač větrání dle koncentrace CO2 či jiných parametrů. Nicméně když si v teplých měsících otevřeme okna a verandu, vypínáme rekuperaci.
Myslím si, že rekuperace je moderní standard, který by měl být v každém domě. Je to skvělá věc, v mrazech či horku nemusíte větrat a v „hicech" naopak prostor ochlazuje. Vlhkost vzduchu v našem domě je ideální – 55 procent v zimě i v létě.
Rodinná firma Domy Petříček byla založena roku 1996. Od té doby se věnuje rekonstrukcím, zateplování a výstavbě rodinných domů, chat, chalup a obytných podkroví. Od počátku se snaží jít cestou moderních trendů ve stavebnictví. V roce 2006 začala firma spolupracovat se společností Atrea, stala se držitelem licence na výstavbu energeticky pasivních rodinných domů Atrea . Má za sebou mnoho spokojených zákazníků a úspěšných realizací.
Štít a smrkové falešné roubení fasády domu jsem natřel barvou, a napustil neloupavou lazurou. Když co pět let až deset let provedete udržovací nátěr bezbarvou lazurou, vzhled a životnost dobře udělaného smrkového obložení vydrží mnoho a mnoho let. Fasáda je až do štítů provětrávaná, tedy mezi izolací a fasádou je vzduchová mezera, dole zakončená mřížkou. Zdola jí přirozeně prochází vzduch, a tím udržuje izolaci i konstrukci v suchu. Falešné roubení jsem dělal z palubkových fošen systémem pero – drážka, takže je shora naprosto neprodyšné a vodotěsné. Obkladové fošny jsem nechal „vykartáčovat", zůstala tam pouze tvrdá hmota. Proto vypadá dřevo jako staré a navíc se zvyšuje dvoj až trojnásobně životnost obkladu, protože škůdci „rádi" jen měkké dřevěné části. „Vykartáčování" doporučuji pro všechny domy se smrkovým obložením. Sluší, šetří, a přitom stojí jako standardní nátěr. Při testu neprodyšnosti, tzv. Blowerdoor testu, dosahují stěny vynikající hodnoty 0,3 (na PD stačí 0,6). Izolací uvnitř stěn je drcená celulóza, tedy drcené noviny smíchané s boritem. Naměřená nehořlavost stěny je 90 minut a více, což nemají ani některé zděné stavby. A borit odpuzuje brouky, hmyz, plísně a hlodavce. Dobře provedená izolace je nesedavá a pevná.
Uvnitř domu je také falešné dřevěné roubení. Opět jsem ho nechal upravit „česáním" a pak napustil podlahovým lakem od firmy Osmo. Díky rekuperaci se systémem odsávání par není v kuchyni nutná digestoř a tak poličku u sporáku stačí jen pravidelně přetřít houbičkou. Stoletý příborník, který jsem si přivezl z Jablonce, používali jako starou skříňku na nářadí. Celý jsem jej opálil, očistil a vylouhoval. Kuchyňská linka je z IKEA, tehdy to byl dobrý „kauf" za poloviční cenu. K ní jsem za dvě odpoledne udělal police ze zbytků fošen po stavbě. Na manželčino přání jsem všechen úložný nábytek v kuchyni natřel modrou barvou.
To, co jsem zde ušetřil, jsem investoval do „designových" kuchyňských elektrospotřebičů. V horní koupelně máme místo kachliček na stěnách i podlaze dřevo a jsme s ním velmi spokojeni. Působí příjemně teple, hlavně manželka se tu cítí šťastná. Pokud řemeslník dřevo kvalitně položí i ošetří, a nechá odvětrávací mezeru, aby vše dýchalo a nedržela se tam voda, nenastane žádný problém.
Původně jsme chtěli dřevěnou podlahu, ale pořídili jsme si kvalitní a pěkný laminát, stál méně a hlavně je pro naše malé děti „nezničitelný". Pod ním je fermacellová podlaha a dvacet centimetrů izolačního polystyrenu, takže od podlahy máme teplo. Samozřejmě se dá použít i podlahové topení, pokud někdo chce. Náš krb má výborně utěsněný přímý kouřovod, jeho komín dobře táhne a vydává minimum prachu. Krbová kamna pro PD se v současnosti dají koupit s větším výkonem do vody, čímž se více ohřeje voda v IZT a ušetří na topení rekuperací. Díky rekuperaci se zde méně práší a rychleji schne prádlo.
Autorka článku: Jana Středulová, převzato z časopisu Pěkné bydlení
Fotografie: Jaroslav Fišer, www.studiofiser.cz