Zvolte, zda chcete povolit tomuto webu používání funkčních a reklamních souborů cookie dle popisu níže:
Tuto pasivní dřevostavbu jsme společně (členové Centra pasivního domu) postavili za 4 dny v Brně na veletrhu IBF 2012 a na FOR ARCHu 2012 proběhla její dražba.
Pasivní domy nejsou jen budoucnost, je to hlavně současnost. Pod tímto mottem se ve dnech 24. – 28. dubna 2012 uskutečnil na brněnském výstavišti unikátní projekt osvětového sdružení Centra pasivního domu, jeho členů a dalších partnerů. Cílem akce bylo ukázat veřejnosti na vlastní oči, v reálném čase a v autentickém prostředí, tj. přímo na staveništi, nové trendy ve stavebnictví, kterými se Evropa v posledních letech ubírá.
Postavený dům demonstruje materiály a technologie obvykle používané u pasivních domů, které jsou řešeny v konstrukčním systému sendvičové dřevostavby. Hrubá stavba je tvořena stěnovými panely z vrstveného masivního dřeva a rámovou konstrukcí. Panely tvoří tuhou konstrukci buňky, která umožňuje transport buňky jako celku na návěsu a montáž autojeřábem. Tyto panely se vyrábí ze smrkového dřeva a mají povrchy v pohledové kvalitě, proto byly přiznány i v samotném interiéru buňky. Na tyto panely byla z venkovní strany přidána tepelná izolace v tloušťkách obvyklých u pasivních domů. Použity byly celkem 4 typy skladeb obvodových stěn. Na zadní straně domu byla použita varianta s kontaktní izolací z tvrdé minerální vlny se stěrkovou omítkou. Boční stěny byly zaizolovány měkkou minerální izolací vkládanou mezi lehké dřevěné nosníky kotvené k bočním nosným panelům. Bylo použito dvou typů nosníků, typového vylehčeného I- nosníku a žebříkového nosníku vyrobeného na místě. Přední strana domu je řešena z úsporných typových I-nosníků, které jsou na celou šířku stěny a jsou vyplněny foukanou izolací z celulózy. Tloušťky izolací se u stěn pohybuje v rozmezí 320-360mm.
V přední stěně jsou osazeny vstupní dveře určené pro pasivní domy a velké okno s posuvnými dveřmi pro přímý vstup na terasu. Použili jsme zde velmi kvalitní okna s trojskly s izolovanými eurorámy. Rámy oken byly, pro přerušení tepelného mostu, částečně překryty dřevovláknitou izolační deskou.
Kritické detaily parapetu a žaluziových boxů byly vyřešeny za pomoci velmi účinné aerogelové izolace. Pro podložení dveří a montáž prvků jsme použili pevnou tepelnou izolaci Compacfoam s možností šroubování.
Čelní a boční fasády jsou provedeny v modřínovém palubkovém obkladu. Nad oknem a dveřmi je umístěna elektricky ovládaná venkovní žaluzie pro regulaci solárních zisků.
Střecha byla zaizolována minerální izolací částečně v konstrukci stropního panelu a v systému dřevěného fošinkového stropu se spodním záklopem z biodesky v pohledové kvalitě a částečně minerální izolací nad panelem. Střecha je pultová, provětrávaná s krytinou z trapézového plechu.
Podlaha byla provedena z panelu v systému fošinkového rámového stropu s oboustranným záklopem a vnitřní minerální izolací 240mm. Dům bude posazen na osazovací rošt s další vloženou izolací tl.220mm.
Sociální zázemí obsahuje umývadlo, sprchový kout a WC. Teplá voda je připravována v elektrickém boileru 30l, který je umístěn v kuchyňské lince pod dřezem.
Obytná část domu je vybavena kuchyňskou linkou s dřezem, elektrickým vařičem a zabudovanou ledničkou. Linka navazuje na jídelní stůl pro 4 osoby. Sezení je v provedení, které umožňuje umístění na venkovní terasu.
Buňka je vybavena technologií řízeného větrání s rekuperací s vysokou účinností. Byla provedena i tlaková zkouška těsnosti buňky – Blower-door test. Tato zkouška prokazuje kvalitu vzduchotěsnosti domu.
Buňka je vybavena prvky inteligentního domu – inteligentní elektroinstalace ovládá vytápění s malým přímotopem, stmívání svítidel, spouštění venkovních žaluzií. Na systém je možno napojit i řízené větrání s případným čidlem CO2. Systém umožňuje i dálkový přístup a další prvky jako je zabezpečení domu a podobně.
Autorem projektové dokumentace je H.L.C. spol. s.r.o. (ve spolupráci s Ateliérem ELAM a Architektonickou kanceláří Křivka).
Autoři: Ing. arch. David Vašíček (koordinátor a dodavatel stavby domu), Ing. arch. Mojmír Hudec z Ateliéru ELAM (architekt interiérového řešení domu)
Konstrukční materiál NOVATOP dodala firma AGROP NOVA a.s.
Okna SOLID COMFORT SC92-C dodala společnost SLAVONA, s.r.o.