Zvolte, zda chcete povolit tomuto webu používání funkčních a reklamních souborů cookie dle popisu níže:
Udělejte si vlastní obrázek o nabízených vchodových dveřích.
Říká se, že dům by měl mít pořádné vchodové dveře. To je určitě pravda, ale dodejme, že by to měli být především ty správné dveře. Výběr takových vchodových dveří ale rozhodně není jednoduchou záležitostí. Nabídka na trhu je obrovská a každý své zboží chválí. Podívejme se tedy na základní vodítka, která by nám výběr vchodových dveří mohla ulehčit.
Vchodové dveře jsou nedílnou součástí obálky domu. Je proto žádoucí, aby měly i podobné parametry: co nejlepší tepelněizolační a zvukoizolační vlastnosti, schopnost změnám teplot, vodě, prachu a často i agresivnímu znečištěnému ovzduší.
Vchodové dveře jsou také nedílnou součástí fasády a musí tedy rovněž odpovídat stylu a estetickým nárokům majitelů nemovitosti. Jsou první vizitkou pro přicházející návštěvy a zároveň i prvním a posledním vjemem, když ráno opouštíme dům a večer se vracíme.
V neposlední řadě jsou vchodové dveře technickou záležitostí – musí být snadno otevíratelné, dobře zamykatelné, správně uchycené v pantech, odolné a pevné.
Pro zájemce, který není s touto problematikou blíže seznámený, je poměrně těžké zorientovat se a vybrat si ty správné dveře. Nabídka na trhu je totiž velmi široká. Navíc, každý výrobce si samozřejmě své produkty chválí a tvrdí o nich, že jsou nejlepší a nejkvalitnější.
Jak si tedy udělat alespoň základní obrázek o nabízených vchodových dveřích? Prvním vodítkem by mělo být zjištění, zda výrobce poskytuje podrobnější informace o parametrech a jestli máme možnost dveře detailněji posoudit. Pokud se výrobce má skutečně čím pochlubit, určitě využije možnosti zevrubněji popsat a předvést výhody nabízených dveří.
Podívejme se proto konkrétně na vlastnosti dřevěných vchodových dveří. Čeho bychom si při výběru měli všímat a jak jednotlivé výrobky porovnávat?
Vchodové dveře lze často zakoupit společně s okny. To platí především u novostaveb, kdy stavebník logicky vyžaduje, aby všechny prvky okny počínaje, balkonovými, posuvnými a vstupní dveřmi konče, byly ze stejného materiálu, měly stejnou barevnost a obdobné vlastnosti. Ale už tady, i když jde o zcela přiměřený požadavek, často narazí, protože řada výrobců nenabízí vchodové dveře ve stejném profilu jako okna. Bývá tomu tak zejména u nízkoenergetických nebo pasivních domů, kde jsou vyšší nároky na tepelně izolační vlastnosti. Řada výrobců sice už nabízí silnější profily než IV68, ale často nikoli pro vchodové dveře. To znamená, že výrobce buď není vybaven nástroji pro výrobu vchodových dveří a nemůže je vyrobit ve stejném profilu jako okna, nebo je nemá certifikované. Může se tedy lehce stát, že v nabídce mezi okny IV92 se objeví dveře IV68, které jsou sice levnější, ale svými vlastnostmi nevyhovují požadavkům na nízkoenergetickou výstavbu.
Velké rozdíly mohou být i v oblasti kování dveří - tedy zámků, závěsů (pantů) a prahů. V každé nabídce je sice napsáno, že jsou to ty nejkvalitnější, ale máme jistotu, že je to skutečně pravda?
Na vchodové dveře se používají různé zámky, všechny jsou obvykle vícebodové, ale to by rozhodně nemělo být jediným kritériem. Levnější zámky mají jen rolničky - nevýhodou je nutnost častého seřizování. Kvalitnější, bezpečnější a také dražší jsou zámky s výsuvnými trny nebo háky. Optimální je varianta automatických výsuvných trnů, které se vysunou při zavření dveří v kombinaci s háky, které se zasunou do protikusu při zamykání klíčem. Výhodou je spolehlivost, bezpečnost a také dokonalé přitažení křídla do rámu.
Neméně důležité jsou kvalitní závěsy, které zabrání svěšování dveřního křídla a umožní snadné seřízení ve třech osách. Křídlo vchodových dveří má vysokou hmotnost, nároky na závěsy tomu odpovídají, proto se určitě nevyplatí šetřit.
Úskalím vstupních dveří jsou bezbariérové prahy. Není jednoduché skloubit jejich funkčnost, vyhovující tepelnou izolaci, vodotěsnost a vzduchotěsnost. U většiny prahů se sice dočteme, že mají přerušený tepelný most, ale je dobré se podívat na řez prahem a ověřit si, jak je toto přerušení řešené. Velká část prahu bývá z hliníku a ten je tepelně vodivý. Nechceme samozřejmě, aby nám práh promrzal a kondenzovala na něm vlhkost, případně vznikala námraza. Stejně tak nechceme, aby nám dveřmi teklo nebo foukalo, a proto je vhodné prověřit těsnění dveří. Tyto vlastnosti si můžeme ověřit i v certifikátu, je v něm uvedena neprůvzdušnost a vodotěsnost. Čím je vyšší třída průvzdušnosti, tím lépe. Podobné je to i s vodotěsností.
Pokud budeme srovnávat více nabídek dveří, měli bychom také vědět, jestli jsou do ceny zahrnuty cylindrická vložka a klika. Podle tříd bezpečnosti je na trhu velké možných vložek. Pokud jde o výběr vrchního kování, tedy klik a madel, je nabídka ještě větší. Oblíbená a trvanlivá jsou nerezová kování, levnější je eloxovaný hliník.
Vzhled dveří závisí na vkusu každého stavebníka. Nabídka v této oblasti je opravdu široká a je vskutku z čeho vybírat. Není ale vždy nutné spokojit se se standardní nabídkou v katalogu dveří. Pokud to dovoluje výrobní technologie výrobce, pak se fantazii meze nekladou a můžete si dopřát i originál.
Tradičním materiálem pro výrobu dveří je dřevo. Jeho výhodou je například i výborná tuhost. Rohové spoje zůstanou pravoúhlé, nebudou se - na rozdíl od dveří plastových, deformovat. Dřevo je navíc obnovitelná surovina, ale především je to překrásný přírodní materiál.
Aby se dveře neprohnuly, používají se dřevěné sendvičové hranoly nebo sendvičová dveřní křídla. Pochopitelně i u těchto polotovarů jsou rozdíly v kvalitě.
Nezapomínejme tedy, že vchodové dveře jsou vizitkou domu i jeho bezpečnostní pojistkou. Na jejich kvalitě se tedy šetřit určitě nevyplatí.